Turbo silou proti múčnatke

Koniec zimy sa nezadržateľne blíži, a tak sa nás jar čoskoro opäť spýta, či sme cez zimu nezaháľali a či sme si pre ňu niečo pripravili. Spoločnosť Syngenta je aj tento pestovateľský rok, tak ako vždy, pripravená postarať sa o porasty a to nielen so svojimi inovatívnymi produktmi ako napríklad minuloročnou novinkou, prípravkom Bontima do jačmeňa s účinnou látkou isopyrazam a technológiou dvojitej väzby.

V súčasnom Syngenta portfóliu nájdete veľa prípravkov overených praxou. Tie sa starajú počas roka o zdravie  porastov, čistotu pozemkov a o váš profit z produkcie. Ale tak ako je to v Syngente zvykom prichádzame aj tento rok do slovenských chotárov s novinkami, ktoré rozšíria portfólio a aj možnosti farmára dosahovať vysoké úrody a zdravý a kvalitný produkt.

Inak tomu nie je ani v prípade novinky do obilnín s názvom Archer Turbo. Dalo by sa síce polemizovať, či vôbec môžeme hovoriť o novinke pretože je to rokmi praxou overený produkt u našich susedov. Už predchodca, prípravok Archer s prívlastkom „Top“ mal fantastické výsledky naprieč Českou republikou a dobrú reputáciu, no zvýšením účinnej látky fenpropidín sa dosiahlo ozajstnej Turbo sily, ktorá zabráni chorobám v šírení od skorých rastových fáz porastu.

Fenpropidín je zo skupiny účinných látok nazývaných morpholíny a vyznačuje sa veľmi rýchlym vstrebávaním do rastlinných pletív, čo ochráni jeho silu pred zmytím dažďom a už asi hodinu po aplikácií je značná časť absorbovaná rastlinnými pletivami a rovnomerne rozvádzaná rastlinou akropetálne transpiračným prúdom tak, aby svojím kuratívnym a silným eradikatívnym účinkom zastavila choroby napádajúce porasty obilnín. Pôsobí ako inhibítor biosyntézy ergosterolu, ale na úplne inom princípe ako väčšina azolových prípravkov. Takže má výbornú pozíciu aj ako účinný prvok v antirezistentnej stratégii. So širokospektrálnou systémovou účinnou látkou propiconazole, ktorá sa rastlinou šíri pomocou xylému a funguje ako DMI – demetylačný inhibítor s preventívnou a kuratívnou účinnosťou, spoločne vytvárajú neprekonateľnú dlhotrvajúcu bariéru pre choroby ako múčnatka trávna, hrdze, septórie v pšenici ako aj hnedú a rynchospóriovú škvrnitosť v jačmeni už v skorých rastových fázach.

Český farmár si pochvaľuje  výborný účinok prípravku Archer Turbo na múčnatku trávovú, čo dokazuje aj jeho umiestnenie vysoko v rebríčku používaných fungicídov vo fáze T1. Jeho silný Stop-efekt na múčnatku pôsobí nielen preventívne ale veľmi dobre aj pri vypuknutí ochorenia a dokonca aj na odolné kmene, ktoré už aj pri výskyte v poraste dokáže razantne zastaviť a to aj za chladného počasia. Prípravok Archer Turbo v dávke 0,8 – 1,0 l/ha jednoznačne rozšíri arzenál zbraní hlavne proti múčnatke, na ktorú je právom špecialista a do schémy ošetrenia obilnín sa zaradí hneď vedľa produktu Stereo, ktorý je obľúbený hlavne v balíku spolu s rastovým regulátorom Moddus.

Priaznivá cena, široké spektrum účinku ako aj široké aplikačné okno predurčujú fungicídu Archer Turbo  zaručený úspech aj v slovenskom portfóliu prípravkov určených pre ošetrenie obilnín. Svoju turbo silu výborne demonštruje taktiež v spoločnej aplikácii s rastovým regulátorom Moddus vo fáze prvého kolienka, kedy nie len v pokusoch dokázal navýšiť úrodu oproti kontrole až o 33%. Je naozaj veľmi dobrý partner v tank-mixe aj s bežne používanými prípravkami (Axial 50 EC, Karate Zeon 5 CS, Artea Plus). Tak teda zaraďme prípravok Archer Turbo ako dobrého „parťáka“ medzi overené produkty ako sú Stereo, Artea Plus, Amistar Xtra, Amistar Opti síce ako novinku v roku 2016, ale poriadne preverenú praxou a oznámkovanú výborným hodnotením českého poľnohospodára.

 

Autor: Ing. Miroslav Béreš, Syngenta Slovakia s.r.o.

 

Archer Turbo je vďaka špičkovej ochrane, hlavne proti

múčnatke, výbornou voľbou pre prvé fungicídne aplikácie.

Najväčšiu výkonnosť dokazuje na odrodách náchylných

hlavne na túto chorobu. V pokuse v Litoviciach

(ČR, 2015) bol zaradený do fungicídneho sledu, kde bol

nasledovaný aplikáciou Amistar Xtra a následne ďalšou

novinkou Magnello. Táto nová komplexná technológia

zaistila maximálnu ochranu proti chorobám a tým navýšenie

úrody o 46 %. Výsledky pokusu viď. v grafe – Úroda pšenice ozimnej.

 

archer turbo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *