Ryby a rastliny žijú v symbióze

Inovácie, udržateľné hospodárenie, ohľad na životné prostredie, tieto ciele sa skloňujú vo všetkých pádoch. Jedným zo zaujímavých smerov, ktorým sa udržateľné poľnohospodárstvo uberá, je akvapónia. Je to spoločný chov rýb a pestovanie rastlín v recirkulačnom vodnom systéme.

Akvapónia kombinuje akvakultúru (chov rýb) a hydropóniu (pestovanie rastlín v živných roztokoch, bez pôdy). Pri akvapónii pochádzajú výživné látky potrebné pre rast rastlín z metabolických zvyškov z chovu rýb, ktoré baktérie premenia na živiny dostupné  pre rastliny.

Projektom využitia akvapónie sa venuje univerzita v nemeckom Rostocku. Má už k dispozícii FishGlassHouse (rybný skleník) ako výstup predchádzajúceho úspešného projektu, čo je namodernejšie akvaponické zariadenie. Súčasný projekt si kladie za cieľ zvýšiť kvalitu rybích a rastlinných produktov vyrobených v FishGlassHouse. Jeho cieľom je tiež vytvoriť nový udržateľný dodávateľský reťazec, založený na postupoch šetrných k životnému prostrediu pre regionálnych poľnohospodárov, záhradkárov a spracovateľov potravín za účelom uspokojenia potrieb miestneho trhu v západnom Pomoransku (Nemecko), kde sa budú výrobky predávať. Výsledkom projektu bude aj manuál pre podnikateľov, ktorí môžu jeho výsledky využiť v praxi.

Viac sa dočítate v 9. čísle Roľníckych novín

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *