13.09.2018 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rizikové faktory a opatrenia pri mastitídach vyvolaných environmentálnymi baktériami

Mastitídy dojníc vyvolané environmentálnymi patogénnymi baktériami sa veľmi často manifestujú klinicky ako akútne alebo perakútne mastitidy.

Najčastejšie sú spôsobené patogénnymi mikroorganizmami bežne sa vyskytujúcimi vo vonkajšom prostredí dojníc a sú schopné vyvolať mastitídu aj s perakútnym priebehom, najčastejšie ide o baktérie Escherichia coli. Mastitídy dojníc vyvolané environmentálnymi patogénnymi baktériami končia aj fatálne, uhynutím dojnice, a to v 0,2 - 1 % prípadoch, pritom viac ako 90 % z nich sú spôsobené koliformnými infekciami. Vo všeobecnosti intramamárne koliformné infekcie spôsobujú chovateľom vysoké straty.

V článku sa zameriame na rizikové faktory spojené so zvýšeným výskytom akútnych a perakútnych mastitíd a na opatrenia, ktoré dokážu ich výskyt redukovať. Výpočet kontrolovaných oblastí pre zamedzenie výskytu akútnych a perakútnych mastitíd vyžadujúcich pozornosť chovateľa je uvedený v tabuľke.

Vrodené obranné mechanizmy vemena, ktorými je vemeno dojnice vybavené, sa týkajú ceckového kanálika a možnosti jeho infikovania patogénnymi organizmami, zahŕňajú baktericídne látky, ale aj leukocyty prítomné v sekréte vemena.
Leukocyty sú hlavnou zložkou somatických buniek prítomných v mlieku, pritom sa ale udáva, že ich nízky počet  (<100,000 buniek/ml) je spojený so zvýšeným výskytom perakútnych mastitíd. Permanentná diskusia vládne v oblasti výskytu vyššieho počtu somatických buniek (>200 000 buniek/ml), t. j. či je tento vo funkcii ochrannej alebo vo funkcii rýchlej leukocytárnej odpovede na infekciu. Predpokladá sa, že len rýchla a skorá neutrophilia v mlieku umožňuje zabrániť rozvoju infekčného procesu, v prípade, že k nej nedôjde, tak dôjde k manifestácii zápalu - klinickej mastitíde.

Vemeno v štádiu státia na sucho je relatívne rezistentné voči infekcii, jednak z dôvodu prítomnosti prirodzených inhibičných látok ako je napríklad lactoferín, ale aj z dôvodu vysokého obsahu leukocytov, hlavne neutrophilov.

Celý článok doc. MVDr. Milana Vasiľa, CSc. z UVLF v Košiciach je uverejnený v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 37.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down