Predzberové ošetrenie repky olejky

Repka sľubuje dobrú úrodu, dúfajme, že ju nezničí ľadovec a praskanie šešúľ pred zberom. Význam má použitie prípravkov na obmedzenie praskania plodov pred zberom, obmedzenie predzberových a zberových strát, uľahčenie mechanizovaného zberu a zníženie zberových strát.

Signalizačná správa

Podporiť dozrievanie

Tam, kde očakávate búrky, má význam lepenie prípravkami, ktoré vytvárajú na povrchu šešúľ polopriepustnú membránu – uvoľňuje vodu zvnútra von a tým umožňuje prirodzené dozrievanie semien. Tento krok si vyžaduje rozhodnutie pestovateľa 3-4 týždne pred zberom s použitím prípravkov s účinnou látkou pinolene. Je to v období, keď šešule prechádzajú z tmavozelenej farby do svetlozelenej, alebo sú už žlté, ale ešte natoľko pružné, že ich zohnete do podoby „V“. Najneskorší termín aplikácie je v čase, keď sú struky žlté, ale ešte pružné. Pre maximálny efekt pokrytia je odporúčané robiť aplikáciu protismerne letecky alebo pozemne dvakrát s polovičnou dávkou prípravku a s posunom ošetrovaných pásov za účelom lepšieho prekrytia. Pozemky silne zaburinené je odporúčané ošetriť pinolene v kombinácii s desikantom. Aplikáciu môžete robiť minimálne jednu hodinu pred predpokladaným dažďom. Pinolene pôsobením UV žiarenia a vzduchu polymerizuje, vytvára pružnú polopriepustnú membránu prírodnej živice, ktorá umožňuje vysychanie šešúľ a ich prirodzené dozrievanie, ale neprepustí vodu opačným smerom, to znamená späť do rastliny. Zabraňuje tiež opakovanému zvlhčovaniu a vysychaniu šešúľ (zrážky, rosa a pod.), ktoré zapríčiňujú ich pukanie. Pri jeho správnom použití sa vplyv poveternostných podmienok na pukanie šešúľ podstatne znižuje. Povolené sú aj paralelné prípravky.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Obmedziť straty

Pomocný prípravok vo forme emulzného koncentrátu s aktívnou zložkou synthetic latex + alkyl-phenyl-hydroxy-polyoxyethylene je určený na obmedzenie predzberových a pozberových strát repky jarnej a ozimnej. Prípravok vytvára na povrchu šešúľ jemný film, ktorý zabraňuje stratám semien pred a počas zberu. Pri použití tohto pomocného prípravku v kombinácii tank-mixu s prípravkami na ochranu rastlín a hnojivami, sa využíva aj faktor lepenia, na zabránenie zmývaniu použitých pesticídov a hnojív dažďom alebo zavlažovaním, čím sa predlžuje pôsobenie a účinnosť pesticídov a hnojív.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *