Predviedli sa najlepšie holsteinky i jerseyky

V rámci 14. Národnej výstavy hospodárskych zvierat sa konal Deň chovateľov holsteinského dobytka, ktorý zorganizovala Slovenská holsteinská asociácia (SHA).

Agrokomplex 2019

Na podujatí sa za účasti odborníkov i verejnosti prezentovali chovatelia, ktorí predstavili 33 prvotriednych jalovíc holsteinského plemena a dve kravy plemena jersey.
Predstavené zvieratá pochádzali z podnikov: Školské hospodárstvo Trnava, Pernecká agrárna spoločnosť, spol. s. r. o. – farma Prievaly, Poľnohospodárske družstvo Slatina nad Bebravou, Poľnohospodárske družstvo Kukučínov, Roľnícke družstvo podielnikov Most pri Bratislave, MVL AGRO s. r. o., Malé Chlievany – farma Veľké Hoste a Poľnohospodárske družstvo ‘Radošinka’.
Skvelú prácu pri hodnotení odviedol Ing. Erik Zácsek, ktorý vlani v Poľsku úspešne absolvoval Európsku školu rozhodcov pre holsteinské zvieratá. Po skončení SPU v Nitre pracoval ako hlavný manažér v spoločnosti AgroContract mliečna farma a. s., Jasová. V súčasnosti je manažérom živočíšnej výroby na dvoch farmách – Poľnohospodár Nové Zámky a. s., na farme Bánov, kde chovajú 393 kráv s priemernou úžitkovosťou 11 542 kg mlieka, a na farme Bešeňovská cesta s chovom 361 kráv, ktoré dosahujú priemernú úžitkovosť 9 949 kg mlieka.
Tak ako vlani, do „Galérie stotisíclitrových dojníc“ pribudli ďalšie vynikajúce dojnice, ktoré v celoživotnej úžitkovosti prekonali hranicu 100-tisíc litrov mlieka. Výkonný riaditeľ SHA – Ing. Igor Lichanec preto ocenil viacero chovov holsteinského dobytka.

Viac sa dočítate v Týždenníku Roľnícke noviny č. 37.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *