Prečo by sme mali vysievať slnečnicu?

Väčšina pestovateľov sa už rozhodla, čo bude vysievať. Navyše na jeseň sa objavili správy, že bude nedostatok osiva hybridov kukurice a preto mnohí z nich už nakúpili osivo vopred. Tento článok je určený pre tých, ktorí sa ešte nerozhodli.

      Okrem hybridov kukurice evidujeme slnečnicu ako jednu z najobľúbenejších poľných plodín. Navyše vďaka bezprecedentným okolnostiam predajná cena slnečnicového semena v tomto roku prekonáva nevídané rekordy.

          Pestovatelia slnečnice sa však veľmi často stretávajú s extrémnymi trhovými podmienkami.

         Kvôli čomu je pestovaie slnečnice predvídateľnejšie a prečo sa napriek tomu stretávame s extrémnymi výkyvmi cien?

        Tradične v regióne strednej Európy je z dôvodu stabilne lojálnej vrstvy spotrebiteľov stolový olej vyrobený zo slnečnice menej nahraditeľný inými druhmi stolových olejov. Pomer produkcie slnečnice v rámci poľnej rastlinnej výroby, respektíve jej hektárové výnosy majú mimoriadny význam, pretože je nutné pokryť potrebu stabilnej a širokej vrstvy spotrebiteľov.

        Z daného dôvodu sa predajná cena vždy mení v súvislosti s množstvom dostupných skladových zásob. Dopyt je predvídateľný, každoročne ukazuje mierne rastúci trend.

        Uvedené spotrebiteľské zvyky a správanie sa zákazníkov pri nákupe olejov sú charakteristické najmä pre Maďarsko a susedné krajiny v regióne, pretože v západnej a v severnej Európe je na regáloch obchodov dostupný veľký výber rôznych repkových a sójových stolových olejov.

         Pohyby cien sú niekedy nevyspytateľné, ale napriek tomu má pestovanie slnečnice svoje významné výhody. V prospech slnečnice okrem iného svedčí aj ten fakt, že  pestovanie rastliny pomerne dobre toleruje extrémnejšie poveternostné podmienky a z pohľadu ziskovosti je schopná stabilne dosahovať dostatočné hektárové výnosy.

 

       Kvôli čomu sa vyplatí zasiať aktuálne slnečnicu?

     Je síce pravda, že kukurica sa dá vypestovať s nižšími nákladmi, ale tam, kde je možné vypestovať 10 ton kukurice z hektára, je možné dosiahnuť 3-4 tonový výnos slnečnice, čo je pri súčasnej cenovej úrovni  omnoho lukratívnejšie.

     Skutočne dobrú úrodu môžeme dosiahnuť v prípade ornej pôdy, ktorá dobre vstrebáva vodu a je bohatá na výživné látky. Každopádne, okrem ornej pôdy extrémne špatnej kvality slnečnica porastie takmer všade.

        Kto by chcel teraz kúpiť osivo kukurice, možno už nezíska osivo najlepšej kvality. V prípade osiva slnečnice je zatiaľ dostupný väčší výber.

       Pestovanie slnečnice je oveľa menej závislé od počasia. Slnečnice omnoho lepšie znáša sucho. Z dôvodu výkyvu teploty a množstva zrážok môžeme očakávať omnoho menšie kolísanie hektárového výnosu. Nesmieme však zabudnúť ani na klimatické zmeny spôsobené globálnym otepľovaním, ku ktorým sa slnečnica, ktorá je viac odolnejšia voči suchu, prispôsobuje omnoho lepšie, ako iné poľné plodiny.

        V súčasnej dobe sú na slnečnicu charakteristické extrémne vysoké ceny. Nedostatok slnečnice  ovplyvní koniec súčasnej, ako aj na začiatok novej sezóny. Bude  zrejme málo takých vplyvov ktoré by mali za následok zníženie cien. Okrem toho je nutné zobrať do úvahy aj rastúci dopyt po slnečnici, pretože v niektorých krajinách sa počíta aj s ďalsím nárastom spracovateľských kapacít.

       Stolový olej dovezený z Ukrajiny môže napríklad spôsobiť tlak smerom k zníženiu cenovej hladiny tohto oleja, ale v minulej sezóne bola v tomto regióne (Ukrajina spolu s Ruskom) úroda slnečnice o 5 miliónu ton nižšia. Z tohto dôvodu Ukrajina nie je schopná vyviesť obvyklé množstvo tejto komodity.

      Takisto nemusíme očakávať zníženie cien z dôvodu obmedzenej dostupnosti repkových a sójových stolových olejov, pretože sa v súčasnej dobe predpokladá, že nebude nadvýroba v tomto segmentu.

    Z dôvodu dlhodobo stabilného vysokého dopytu po slnečnicovom oleji v našom  regióne, rozhodnutie pre pestovanie slnečnice, je menej rizikové aj vzhľadom na suchší priebeh počasia. Z dôvodu stabilného hektárového výnosu moderných osív slnečnicových hybridov, vysievanie slnečnice v tomto poľnohospodárskom roku bude skutočne dobrým rozhodnutím.

 

Skupina Viterra.

    Viterra je globálna  sieť, ktorá celosvetovo spája poľnohospodársku prvovýrobu a spotrebiteľov so zreteľom na udržateľnosť,  odsledovateľnosť  a kontrolu  kvality svojich  produktov. Na maďarskom trhu  už 25 rokov prítomná vetva skupiny je lídrom v oblasti obchodovania s obilninami, olejninami, rastlinnými olejmi a šrotmi pre výživu hospodárskych zvierat.  Súčasťou tejto činnosti je samozrejme aj samotné spracovanie olejnín,  skladovanie komodít a  spoľahlivá logistika. V prípade záujmu a podrobnejšie informácie a záujem o spoluprácu navštívte našu webovú stránku  www.viterra.hu.

Komentáre ku článku 1

  • Attila

    Málokto vie na Slovensku, ale spolocnost Viterra je najväčší spracovateľ olejnín v regióne so spracovaním olejnín v Maďarsku, Čechách a v Poľsku. Kapacita ročne je cez 1,3 mil. ton.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *