Ponuka postavená na úrode a kvalite

Rozsiahlou expozíciou zameranou na široké spektrum odrôd dôležitých poľnohospodárskych plodín, ale aj tých minoritne pestovaných sa na 9. ročníku Celoslovenských dní poľa v Dvoroch nad Žitavou predstavila spoločnosť SAATBAU Slovensko.

„Spoločnosť SAATBAU má jednu z najširších ponúk osív na slovenskom trhu, zahrňujúcu prakticky všetky plodiny. Napriek zúženým osevným postupom, dokážeme pestovateľom ponúknuť aj raritné odrody, napr. krajové, ktoré sú čoraz významnejšie z pohľadu kvality z nich vyrobených potravín,“ uviedol Ing. Miloš Lesay, zástupca spoločnosti SAATBAU Slovensko počas prehliadky odrodového pokusu v Dvoroch nad Žitavou. Z ponuky vyzdvihol odrody pšenice s vysokým obsahom lepku, ale aj s vysokým obsahom vlákniny, taktiež pre kŕmne využitie. „Významne spolupracujeme aj pri produkcii krmovín, jednak pestovaných na zrno, alebo objemových na zeleno. Sme špecialisti na ďatelinotrávne zmesi, pričom sa zameriavame sa aj na minoritne pestované plodiny ako je ľan, mak, cibuľa a podobne,“ dodal k ponuke.

Pšenice najvyššej kvality

Prehliadku spoločnosti odštartovala pestovateľsky overená odroda pšenice Lukullus, ktorá je už niekoľko rokov lídrom na trhu v segmente pšeníc s elitnou potravinárskou kvalitou. Podľa M. Lesaya je to jedna z najpestovanejších odrôd pšenice zaraďovaných v neskorých termínoch sejby po kukurici, keďže v odnožovaní pokračuje bez problémov aj na jar. Z hľadiska hodnotenia mlynárskym priemyslom patrí medzi tzv. vylepšujúce pšenice. V testovaní dosahuje vysokú a stabilnú objemovú hmotnosť, vysoké hodnoty Zelenyho testu, rovnako aj číslo poklesu. Podľa zástupcu spoločnosti tieto vlastnosti robia Lukullus atraktívnym pre export, najmä do Talianska. Napriek nespornej kvalite má už druhý rok na slovenskom trhu svojho nástupcu, ktorým je odroda Aurelius. V porovnaní s Lukullusom má lepší zdravotný stav, hlavne odolnosť proti hrdzi plevovej. Vyniká v hodnotách alveografu a indexu P/L, ktorý je jedným z dôležitých parametrov pre mlynársky a potravinársky priemysel. „Rakúsky AGES-u (tamojší skúšobný a kontrolný ústav) z pohľadu pestovateľských podmienok, ale aj termínu sejby vyhodnotil Aurelius ako najplastickejšiu odrodu,“ uviedol M. Lesay.

Najskoršou odrodou pšenice z ponuky je novinka Apexus s vylepšenou odolnosťou proti poliehaniu a veľmi dobrou odolnosťou proti vymrznutiu, čo má význam v premenlivých podmienkami vnútrokontinentálnej klímy, v ktorej musíme počítať so zimami s mrazmi a snehom. Na jar po prezimovaní sa vyznačuje intenzívnym rastom, vďaka čomu efektívne využíva zrážky zo zimy s dosahom na celkovú úrodu a jej kvalitu.

Ďalšia, veľmi perspektívna odroda Albertus, je pokračovateľom super elitných pšeníc typu Capo a Antonius. Ide o skorú ostinatú odrodu s výbornými kvalitatívnymi parametrami, ktoré si udržiava aj v suchších rokoch, čím sa zaradila medzi exportné odrody. Napriek vyššiemu vzrastu, je odolná proti poliehaniu. Prednosťou z pohľadu nevyspytateľného priebehu počasia najmä v závere vegetácie je skoré dozrievanie.

Prioritou úroda

Bezostinaté pšenice reprezentovali odrody Balitus a Tonnage.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Komentáre ku článku 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *