PKS je sklamaná, že prezidentka podpísala novelu zákona o odpadoch

Potravinárska komora Slovenska (PKS) je sklamaná, že prezidentka Zuzana Čaputová "ako garant dodržiavania princípov právneho štátu" podpísala novelu zákona o odpadoch. TASR o tom informovala Monika Mičúchová z PKS.

BRATISLAVA. Novela zákona o odpadoch je podľa PKS prijímaná v dobe, keď sa opäť zavádzajú obmedzenia v súvislosti s ochorením COVID-19. To vystavuje podľa komory nielen podnikateľskú sféru, ale aj samotných zamestnancov veľkej neistote z pohľadu ich ďalšej budúcnosti. Schválený zákon nebol podľa komory riadne odôvodnený. „Počas celého legislatívneho procesu pritom neboli predložené žiadne relevantné ekonomické dáta odôvodňujúce naliehavosť skráteného legislatívneho procesu ani návrhy systémových opatrení. Legislatívny návrh bol predložený na základe odôvodnenia s hromadiacim sa odpadom v dôsledku ochorenia COVID-19, ktorým však nebol odpad v systéme triedeného zberu,“ priblížila Mičúchová.
Schválením a podpísaním zákona prijatého v skrátenom legislatívnom konaní na základe vágneho odôvodnenia sa podľa PKS vytvára „nebezpečný precedens, ktorý používa zásterku ochorenia COVID-19 na potláčanie princípov právneho štátu, predvídateľnosti právnej úpravy a potreby zavádzania systémových opatrení“.
Komora tvrdí, že potravinárska výroba bola dlhodobo vládami zanedbávaná a vyčleňovaná mimo finančnej podpory. „Napriek dlhodobým vyhláseniam, že celý sektor je v kritickom stave, potravinári namiesto podpory čelia prijímaniu nesystémových riešení s významným finančným dosahom na ich ekonomickú situáciu,“ dodala Mičúchová.
Komora sa pýta, či „v skutočnosti pri novele zákona o odpadoch nejde o preferenciu záujmov niektorých aktérov v systéme triedeného zberu, ako je naznačené v samotnom vyhlásení prezidentskej kancelárie“.

/tasr/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *