Nový zákon odstráni nekalé praktiky v obchodovaní s potravinami

Obchodovanie s potravinami nemohlo ďalej fungovať podľa doterajších pravidiel. Skonštatovala to vo štvrtok na tlačovej konferencii ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) v súvislosti s prijatým zákonom o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR nový zákon skoncuje s nekalými obchodnými praktikami.

BRATISLAVA. „Očakávame, že novelou tohto zákona sa ľahšie a jednoduchšie bude práve týmto dodávateľom a potravinárom dýchať,“ myslí si šéfka agrorezortu. Dodala, že bolo dlhodobo neakceptovateľné, aby obchodovanie s potravinami fungovalo tak ako doteraz.
      Doteraz platný zákon sa obchodné reťazce podľa poslankyne SNS Evy Antošovej naučili obchádzať. „Naozaj máme povinnosť korigovať vzťah medzi obchodníkom a dodávateľom tak, aby bol férový a spravodlivý,“ podotkla.
      Zákon je podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emila Macha zhodou v rámci celej agropotravinárskej vertikály. Podľa novej právnej úpravy majú obchodné reťazce povinnosť uviesť na letákoch minimálne 50 % slovenských potravín. „Do budúcna určite budeme navrhovať, aby letáky v papierovej podobe boli zrušené,“ avizoval Macho.
      Opozičná SaS zákon kritizovala s tým, že pomer slovenských potravín v letákoch je nezmyselnou reguláciou. Liberáli vyhlásili, že tento zákon nechajú posúdiť ústavným súdom. „Toto bude náš opozičný príspevok k zlepšeniu podnikateľského prostredia, pretože sme presvedčení, že niektoré ustanovenia tohto zákona sú v rozpore s ústavou i záväzkami, ktoré Slovensko prijalo členstvom v Európskej únii,“ tvrdí SaS.
      Zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami zavádza aj tzv. generálnu klauzulu neprimeranej podmienky, ktorej porušenie bude sankcionovateľné. Návrh zákona z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v utorok (5. 2.) poslanci Národnej rady (NR) SR schválili.

/tasr/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *