Nové ohniská vtáčej chrípky v Českej republike

V Českej republike boli potvrdené ďalšie tri nové ohniská vtáčej chrípky. Počet tohtoročných ohnísk tejto nákazy v tuzemských chovoch tak stúpol na 23.

Vo všetkých troch prípadoch ide o komerčné  chovy kačíc. Prevádzkuje ich rovnaká spoločnosť ako zasiahnuté komerčné chovy z minulého týždňa. Konkrétne ide o chovy v obci Slibovice (Nymbursko) v Stredočeskom kraji, v ktorom sa aktuálne nachádza zhruba 8 000 kusov kačíc a dva chovy v Kráľovohradskom kraji, konkrétne v obciach Kosičky a Luková, v ktorých je vyše 3 000 kačíc.
Pri chove v Sliboviciach, chovateľ informoval Krajskú veterinárnu správu o výraznom poklese znášky a o úhynoch kačíc. Vzorky boli preto odoslané do Národného referenčného laboratória pre vtáčiu chrípku v Štátnom veterinárnom ústave Praha, kde vyšetrenie potvrdilo aviárnu influenzu.
V dvoch chovoch boli prevedené kloakálne a tracheálne výtery v rámci monitoringu, ktoré potvrdili vtáčiu chrípku. Hydina vo všetkých troch chovoch bude utratená a okolo všetkých nových ohnísk budú vytýčené uzavreté pásma a v nich prijaté mimoriadne veterinárne opatrenia.
Tohtoročné 20. ohnisko vtáčej chrípky je v malochove hydiny v obci Vysoké Veselí (Jičínsko), kde chovateľ nahlásil úhyn troch sliepok.
Pred týždňom hasiči v Dobřeniciach (Hradec Králové) zlikvidovali chov cca 55-tisíc kačíc, ktorý zasiahla vtáčia chrípka.

Na Slovensku

U nás je aktuálne potvrdených 5 prípadov tejto nákazy. Národné referenčné laboratórium pre vtáčiu chrípku vo Zvolene oznámilo dňa 18. februára 5. pozitívny výsledok vyšetrenia na vtáčiu chrípku u voľne žijúceho vtáctva – u labute veľkej na Slnečných jazerách Senec.
Tretí a štvrtý prípad bol hlásený u labute veľkej na jazere Veľký Draždiak , okres Bratislava a hromadný úhyn labutí na zamrznutej ploche mŕtveho ramena rieky Váh – vodná plocha Konkoly.
Druhým prípadom bola nákaza dvoch kusov labute veľkej, nájdených na ploche ostrova na rieke Dunaj, za Bratislavou v blízkosti Danubiany, okres. Senec.
Prvý prípad bol zistený v súkromnom chove dospelej hydiny (drobnochovateľ) – kury domácej v obci Dobrohošť, okres Dunajská Streda.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *