15.07.2014 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Trnavskej tabuli sa o úrodu „postarali“ hraboše

Poľnohospodári v okolí Trnavy majú v tohtoročnej žatve - a nielen v nej - o problém navyše. Je spojený s enormným premnožením hraboša poľného. Na problém redakciu Roľníckych novín upozornil Ing. Jozef Šumichrast, riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Trnave.

TRNAVA. „V chotároch viacerých členských subjektov našej komory v Trnavskom regióne v tomto období evidujeme enormný výskyt hlodavcov,“ uviedol Ing. J. Šumichrast. „Považujeme za potrebné, aby sa hovorilo aj o tomto probléme, a aby sa jednostranne nepísalo len o  tohtoročných vysokých úrodách.“

Práve premnožené populácie hraboša poľného totiž trnavským poľnohospodárom odhryzli - a dá sa povedať, že ešte stále odhrýzajú - značný krajec z tohtoročnej úrody.

 

Vyššie náklady, nižšie úrody

 

„Naše členské podniky musia na jednej strane vynakladať značné finančné prostriedky na elimináciu týchto škodcov, a na druhej strane sú postihnuté nízkymi hektárovými úrodami,“ konštatuje riaditeľ trnavskej RPPK. A dokumentuje to na príklade PD v Zavare, kde z parcely ozimného jačmeňa  rozlohou 30,6 hektára tohto roku namlátili len 89 ton zrna, čo predstavuje priemer iba 2,9 tony z hektára.

Je jasné, že oproti plánovanému výnosu ide o značný pokles. A zrejmé je aj to, že za normálnych okolností by pestovatelia jačmeňa zo Zavaru takýto chabý výsledok nemohli dosiahnuť ani len náhodou...

„Na tento problém upozorňujeme aj preto, aby sa daná situácia riešila, pretože po žatve môže byť poškodenie poľných plodín ešte väčšie. Je totiž takmer isté, že po zbere husto siatych obilnín sa hlodavce presunú na polia s inými plodinami,“ vystríha riaditeľ trnavskej RPPK.

„Hraboše poľné sa začali na našich poliach vo väčšej miere objavovať  už na jeseň 2013,“ konštatuje Ing. František Malovec, vedúci úseku rastlinnej výroby v PD Zavar. „Po klimaticky miernej zime potom došlo doslova k ich kalamitnému premnoženiu.“

K „potlačeniu“ tohto škodcu v Zavare pristúpili až po 10.marci tohto roku, konkrétne po tom, ako bol na boj s daným škodcom povolený prípravok Stutox I. V Zavare ho aplikovali najprv na porasty ozimín a potom aj na porasty viacročných krmovín. Zo začiatku ho aplikovali manuálne, teda ručne, aplikáciou priamo do nôr tohto škodcu.

Tento spôsob sa však vzhľadom na enormné rozšírenie škodcu ukázal ako málo účinný . Preto následne, po predchádzajúcom povolení zo strany ÚKSÚP-u Bratislava museli Zavarčania pristúpiť aj k plošnej aplikácii. Prípravok aplikovali pomocou rozmetadla priemyselných hnojív. Takto ošetrili polia na rozlohe približne 480 hektárov, pričom na jeden hektár použili 10 kilogramov prípravku Stutox I.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down