Lesy sú dôležité v boji s klimatickou zmenou

Jeden meter kubický dreva v lese viaže 250 kilogramov (kg) uhlíka a priemerne zadrží až 400 litrov vody. To je dôležité v boji s klimatickou zmenou.

BRATISLAVA. Uviedol to v stredu minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan na brífingu v rámci rokovania vlády pri príležitosti Európskeho týždňa lesov, ktorý si verejnosť pripomína už po šiesty raz.
„Pri príležitosti Európskeho týždňa lesov by som rád zdôraznil, že drevo je z hľadiska zelenej ekonomiky, ktorú presadzuje EÚ, ideálnym materiálom, ktorý ukladá CO2 z atmosféry. V slovenských lesoch prirastie za každých 2,6 sekundy jeden meter kubický dreva. Ten viaže 250 kg uhlíka a priemerne zadrží až 400 litrov vody – čo má pri boji s klimatickou zmenou kľúčový význam,“ spresnil agrominister.
Ukladanie uhlíka má podľa neho dve možnosti. Prvou je dlhodobé uloženie uhlíka v prírodných lesoch, v ktorých je uloženého najviac uhlíka na hektár. „Tieto prírodné lesy sú z hľadiska dlhodobej bilancie uhlíka konštantné, čiže ukladajú toľko uhlíka, koľko uvoľnia. Druhou možnosťou je opakované ukladanie uhlíka v obhospodarovaných lesoch,“ upozornil Vlčan.
V praxi to podľa ministra znamená, že neobhospodarovaný les s dospelými stromami už nedokáže viazať oxid uhličitý v takej miere ako mladé, rýchlo rastúce stromy. Preto je aj z pohľadu ochrany klímy vhodné hospodáriť v lesoch prírode blízkym spôsobom. Na Slovensku sa to podľa zverejnených informácií darí, na jednom hektári lesa je uložených až 122 ton uhlíka.
„Sme siedmou krajinou s najväčším množstvom uloženého uhlíka v rámci európskych krajín. O tom, že spôsob hospodárenia v našich lesoch je správny, svedčí fakt, že oproti roku 1990 vzrástli zásoby uhlíka v lesnej biomase o približne 45 %,“ doplnil generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra Peter Balogh.

/tasr/

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *