Kolesová novinka pre pestovateľov zemiakov

Keď sa povie zemiakový kombajn, každému, kto má o tejto technike aspoň trochu prehľad prídu na um hneď dve, maximálne tri popredné svetové značky, ktoré sa na výrobu takejto techniky špecializujú. Medzi ne patrí jednoznačne aj belgický výrobca Dewulf, ktorého stroje sa pohybujú pomerne frekventovane aj po našich poliach. Už niekoľko rokov tróni na vrchole ponuky belgického výrobcu model Kwatro. Ten však po novom bude mať vo vlastných radoch konečne aj konkurenta.

Tým konkurentom má byť nedávno predstavený štvorriadkový zemiakový kombajn s označením Enduro, pri vývoji ktorého firma využila viac ako tridsať rokov skúseností s výrobou zemiakových kombajnov a premietla ich do nového, výkonného stroja.

Ako uvádza výrobca, kampaň modelu Enduro je najväčšou v 75-ročnej histórii spoločnosti Dewulf. Výrobca by rád predstavil Enduro osobne počas belgického veľtrhu zemiakov Interpom, ale súčasná pandémia prinútila výrobcu hľadať  inú alternatívu. Výsledkom bolo živé online odhalenie, na ktorom sa mohli zúčastniť všetci záujemcovia. Toto živé podujatie sa stretlo s veľkou účasťou a obrovským nadšením. Nový model by mal na vrchole produktového portfólia doplniť Quattro, ktoré je firmou produkované už od roku 2010 a v ponuke by malo ostať aj naďalej. Enduro spája podľa výrobcu osvedčené technológie s novými technickými riešeniami – samozrejme s využitím podnetov od samotných pestovateľov a službárov. Najprv firma postavila dva prototypy, ktoré už bolo možné vidieť aj priamo v akcii vo vlhkých podmienkach na holandských poliach.

Spoločnosť Dewulf vyvinula model Enduro s prihliadnutím na tri kľúčové vlastnosti. V prvom rade mal byť stroj užívateľsky prívetivý, mal disponovať dostatočnou kapacitou a jeho použitie malo byť čo najjednoduchšie. Keď hovorím o veľkej kapacite zásobníka, pri tak veľkom stroji by sa očakávalo využitie pásového podvozku po vzore modelu Kwatro. V tomto prípade tomu tak ale nie je. Kombajn je síce obutý do pneumatík, no napriek tomu sa podľa výrobcu môže pochváliť najlepšími výsledkami v danom segmente, kedy vytvára tlak 1,5 kg/ cm2. Docielené je to kombináciou prepracovaného systému rozloženia hmotnosti na všetky nápravy stroja so súčasným využitím pneumatík s VF technológiou. Zadná tandemová náprava, ktorá má byť šetrná k pôde je tak obutá do špeciálnych nízkotlakových pneumatík MICHELIN VF 750/65R26. Predná náprava využíva taktiež špeciálne pneumatiky pre zníženie utuženia pôdy. Všetky nápravy sú schopné zatáčania a tak je umožnený aj krabí chod tohto kombajnu. Spoločnosť Dewulf nazýva spojenie technológií, ktoré vedú k nízkemu tlaku kombajnu na podložku, „Soil-Saver“, čiže šetrič pôdy. Pretože je ťažisko stroja umiestnené v zadnej časti kombajnu, model Enduro zaisťuje, že predné kolesá nepoškodzujú hrobčeky ani v mokrých podmienkach. Rovnako ako Kwatro, ktorý je takisto kombajnom so štvorradovým vyorávacím ústrojenstvom, ani Enduro nemá na svojich preosievacích pásoch žiadne zúženia, vďaka čomu je dosiahnutá optimálna kapacita preosievania v celom stroji. Jedinečnou vlastnosťou tohto zemiakového kombajnu, ktorú zákazník v konkurenčných značkách nenájde je možnosť ľahko a plynulo upraviť sklon čistiaceho modulu v rozmedzí od 0 ° do 12 ° na základe potreby čistenia priamo na poli. Modulu s axiálnymi valcami je možné urobiť „bypass“ pod ľubovoľným uhlom sklonu, čím sa docieľuje jeho väčšia flexibilita.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *