CETA = príležitosť pre poľnohospodárov?

Európska komisia prezentovala niekoľko príkladov európskych firiem, ktoré vidia v novej obchodnej dohode medzi EÚ a Kanadou veľké príležitosti nielen pre samotnú firmu, ale aj pre celé regióny.

Ewa Bis je exportná firma na vývoz ovocia a zeleniny so sídlom vo Varšave. Spoločnosť založil v roku 1987 Marek Marzec, ktorý vyrástol v rodinnom sade v poľskom Sandomierzi. Tam sa priučil pestovaniu ovocných stromov a položil základy svojej budúcej kariéry. Ewa Bis Group teraz zamestnáva viac ako 200 ľudí a v roku 2015 dosiahla obrat viac ako 22 miliónov EUR. Produkty spoločnosti sa predávajú v 25 krajinách po celom svete s pomocou producentov ovocia z celého Poľska.

Vďaka finančnej podpore z EÚ, ktorú firma získala v roku 2014, je teraz plne vybavená informačným systémom business-to-business, ktorý jej pomohol zvýšiť obrat a vytvoriť databázu dodávateľov a zákazníkov po celom svete.

Spoločnosť už využila obchodné dohody EÚ, naposledy asociačnú dohodu  medzi EÚ a Ukrajinou, ktorá bola podpísaná na začiatku roka 2015 a z ktorej získali 3-percentný nárast tržieb. Marek Marzec je však presvedčený, že obchodná dohoda medzi EÚ a Kanadou je pre jeho podnikanie veľmi sľubná.

Kanada je trh, na ktorý sa Marzec snažil dostať už nejaký čas, aj keď veľké regulačné a byrokratické prekážky to veľmi sťažovali. Obchodná dohoda medzi EÚ a Kanadou CETA rieši celý rad problémov, čom by malo obchodovanie s Kanadou európskym firmám všetkých veľkostí veľmi uľahčiť. Firmy v EÚ získajú viac a lepších obchodných príležitostí v Kanade a podporia tvorbu pracovných miest v Európe.

Ewa-Bis nie je sama pri hľadaní nových cieľov pre medzinárodný obchod v sektore ovocia a zeleniny. Poľsko je najväčším výrobcom jabĺk v EÚ, v roku 2014 ich vyprodukovalo 3,8 milióna ton. Poľskí výrobcovia očakávajú, že dohoda CETA bude pre nich prospešná.

Marek Marzec, zakladateľ firmy Ewa Bis hovorí: „Na vstup na kanadský trh sme sa pripravovali už niekoľko rokov, naša tvrdá práca začína prinášať ovocie. Tešíme sa na zjednotenie noriem pre rezíduá pesticídov a samozrejme na zrušenie ciel.”

Viac sa dočítate v 8. čísle Roľníckych novín

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *