Cena Animal welfare award 2021 za systém monitorovania teliat

Animal welfare award 2021 je špeciálna cena, ktorá sa udeľuje v rámci veľtrhu Eurotier inováciám, podporujúcim dobré životné podmienky zvierat.

V tomto ročníku bola cena udelená spoločnosti Futoro Farming GmbH, Regensburk za produkt Calf Monitoring System – systém nepretržitého monitorovania teliat.

Firma vyvinula efektívny spôsob individuálneho sledovania zdravotného stavu teliat. Patentovaný senzorový systém informuje o možnom ochorení teliat podľa ich správania už tri dni dopredu. Neinvazívny infračervený senzor je umiestnený v individuálnom boxe, odkiaľ zaznamenáva správanie teľaťa. Senzor odosiela údaje na servery firmy, kde ich algoritmus vyhodnocuje a identifikuje teľatá náchylné na ochorenie. Určité abnormality sa odosielajú pomocou aplikácie do telefónu alebo na iné mobilné zariadenia chovateľa v reálnom čase, aby mohol liečiť teľatá čo najskôr.
Vďaka lepšiemu zdraviu sa tiež významne zvyšuje welfare teliat. Očakávaná životnosť výrobku je 4 – 6 rokov. Údaje sa dlhodobo ukladajú, preto je možné dohľadať históriu zdravotného stavu dospelej dojnice už z obdobia bezprostredne po narodení.

EuroTier, tradičný veľtrh zameraný na technológie v živočíšnej výrobe, ktorý sa mal konať v novembri minulého roka v nemeckom Hannoveri, sa uskutoční výlučne v digitálnej podobe, a to v dňoch 9. až 12. februára 2021.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *